Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vztah EU a Evropy je vytvářen uměle (Komentář)

Ve většině diskusí (laických ale i odborných) o EU se vzájemně zaměňují dva termíny a to Evropa a Evropská Unie. Ti, kteří za současné situace uvažují o případném vystoupení své země z EU, musí počítat s tím, že na své racionální argumenty často dostanou jenom plané emocionální odpovědi. Za tu nejméně racionální považuji odpověď typu: Česká republika by vystoupením z EU přestala patřit do Evropy. Tuto odpověď většinou diskutující považují za definitivní a považují ji za natolik silný argument, že proti němu nelze nic namítnout. Je to však jeden z „argumentů“, který zpochybnit lze a který jenom ukazuje na slabiny obhajoby samotné existence současné podoby EU.

EU či Německo? "Hamletovská" otázka pro německou kancléřku. Ráda na ni odpovídá termínem Evropa.

Není pochyb o tom, že by Evropa existovala bez EU, ale mohla by EU existovat bez Evropy? Představitelé EU i některých silných evropských mocností, kterým z pochopitelných důvodů současný model EU vyhovuje, jakoby si tu poslední část výše uvedeného souvětí ani nepřipouštěly. I v jejich projevech[1] je budoucnost EU především spojována s Evropou, takže se posluchač mylně domnívá, že koncem EU by automaticky skončila existence celého kontinentu. Znovu bych však chtěl zdůraznit, kdo tuto tezi (propojující dvě logicky nepropojitelné části) hlásá. Jsou to lidé, kteří mají ze současného modelu EU svůj osobní prospěch a v jejich řeči se akcent na budoucnost celého kontinentu jeví jako parafráze hesla, které jsme byli zvyklí vídávat v prvomájových průvodech: „S Evropskou Unií na věčné časy a nikdy jinak“. Přidejme k tomu obvyklé strašení novou světovou válkou a to když od představitelů EU slýcháme to stokrát omílané – díky EU Evropa od konce druhé světové války[2] nepoznala válečný konflikt. To tvrzení však opomíjí fakt, že už v té době existovala nadnárodní organizace (Společnost národů), která sama nedokázala druhé světové válce zabránit a dost možná si tu EU nárokuje úspěch, který by docela určitě mohl být šťastnou souhrou historických událostí.[3]

Tak jsme si zvykli posuzovat současné problémy, které se na evropském kontinentu odehrávají[4] optikou vztahu k EU. Odpůrcům současného modelu EU, který se stále více ukazuje být dlouhodobě neudržitelným, bývá dávána nálepka europesimista, proti čemuž se obvykle staví tzv. eurooptimismus. Chápejme však tyto dva pojmy na pozadí vztahu k současné podobě EU, pak totiž tzv. eurooptimisté představují takový směr, který se kloní k současné podobě EU a naopak usilují o její ještě větší centralizaci. Eurooptimisté pak nepřipouštějí jiné podoby EU, než je plně centralizovaná Unie s hustou institucionální sítí.[5] Naproti tomu europesimisté v současnou podobu EU nevěří a nabízejí jiné modely EU.[6] Nikterak se netajím tím, že je mi blízký ten druhý přístup. Nevýhody současného fungování EU vidím v tlaku na legislativu jednotlivých členských států a v pozvolné nadřazování legislativy EU formou vzniku nových institucí (tzv. regulačních orgánů),[7] které si budou uzurpovat čím dál tím více pravomocí.[8] Dále v pomalé účinnosti současné evropské legislativy, kdy se účinnost směrnic a nařízení českého občana dotýká až s několikaměsíčním zpožděním a navíc se centrálním rozhodováním v Bruselu zcela opomíjí aktuální realita v členských zemích, které by si byly jinak schopny pomoci sami. Opět se tu nelze zbavit dojmu z nedávných časů, že EU de facto uskutečňuje skryté centrální plánování. Rozhodování o podstatných otázkách fungování Unie ovšem probíhá mimo institucionální rovinu a zdá se, že parlament či rada tak slouží jako nástroj realizace rozhodnutí vzniklých v jednání Merkelová – Hollande, nebo v rámci tripartity „nobelistů“[9] (Rompuy, Barroso, Schulz).  

Jak kdosi prohlásil EU je jenom projekt, to ovšem nemění nic na tom, že jeho nastavení musí nutně vypadat tak, jako je tomu v současnosti. Naopak slepá a nebojím se říci, až fanatická oddanost současné podobě Unie vytváří mezeru mezi ní a Evropou. Dost možná, že si to ti horliví zastánci plíživé unijní centralizace uvědomují a křečovitě se snaží držet mýtus závislosti kontinentu na existenci Unie. Jejich křečovitá snaha je však závislá na tom, jak dlouho to obyvatelé evropského kontinentu vydrží. Současná nechuť Ukrajinského prezidenta k připojení se k EU a horlivé snahy jejích představitelů o jeho přemluvení, jenom ukazují, do jaké fáze se současná EU dostává. A co ti, kteří z řad laické veřejnosti slepě papouškují „eurooptimistická“ hesla? Není daleko doba, kdy se to současné křečovité udržení současné podoby Unie dotkne i jejich existence.[10]  Možná jim prozatím stačí, že mohou relativně volně[11] cestovat po zemích EU, ale to je na obhajobu existence aktuální podoby Unie dost málo, zejména pokud ten zbytek (tj. byrokratická nařízení, neprůhledné rozhodovací procesy atd.) začíná ohrožovat každodenní potřeby běžného občana Unie.  

 

 

 



[1] Viz. projevy Barrosa či Merkelové.


[2] Velmi často se tímto argumentem ohání Merkelová a nevím, zda úmyslně či neúmyslně přitom vynechává studenou válku, která možná nebyla ozbrojeným světovým konfliktem v pravém slova smyslu, ale své důsledky i pro Evropu měla také.  


[3] Např. Rusko i Německo měli po skončení studené války své vlastní vnitrostátní problémy. V případě Německa  nerovnost mezi bývalým východním Něm. a západním.


[4] Jejichž příčinou by mohla být samotná EU.


[5] Jakožto dědictví předchozích nadnárodních celků (Římská říše, Hansa, Německý spolek, Rakousko – Uhersko atd.).


[6] Celní unie, Unie s některými společnými oblastmi např. společná obranná politika.


[7] Pro energetiku, finančnictví, elektronické komunikace a kdo ví, pro jaké další oblasti v budoucnosti.


[8] V zájmu centrální regulace.


[9] Když už jsem tu prezentoval to strašení válkou. V rámci udělení Nobelovy ceny za mír, byla orgány EU a Evropským fórem mládeže uspořádaná soutěž, kde děti a mladí lidé měli obrázkem či písmem vyjádřit téma  - Co pro mě znamená mír v Evropě. Čtyři výherci vzešlí z výběru poroty a Facebookového hlasování (zde můžeme být velmi skeptičtí o formě hlasování) se zúčastnili slavnostního předání Nobelovy ceny v Oslu.


[10] Např. ve formě celounijního soukromého práva.


[11] V Rakousku a Německu bych si tím nebyl tak jistý.

Autor: Pavel Lopušník | sobota 30.11.2013 12:53 | karma článku: 20,03 | přečteno: 569x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik