Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kyperská cesta nemusí být tak výjimečná, jak nás přesvědčují

Snad jenom idealističtí, evropští byrokraté věří v princip svobodného a samočinného trhu, který se řídí pouze poptávkou a nabídkou. Konkrétně v bankovním sektoru se ukazuje, že tomu tak není. Zkrátka bankovní produkty, o které trh nemá zájem, jsou opětovně klientům nabízeny, jako novinka. Zná to asi většina z nás, když jej několikrát denně bombarduje jeho banka s nabídkou zaručeně výhodného produktu (obvykle půjčky). Připomíná to supermarket, který přelepuje etikety potravin s prošlou záruční dobou a zpětně je pak prodává „se slevou“. Je evidentní, že eskalující situace na Kypru (který byl až donedávna považován za daňový ráj) je předzvěstí mnohem větších problémů, než se v současné době zdá. Nemohu si pomoci, ale za tou Kyperskou situací (v pozadí) tak nějak intuitivně vidím osobu francouzského „Jánošíka“ prezidenta Fracoise Hollanda.

Padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina.

Když hovoříme o současných problémech evropské ekonomiky, jsme na pochybách, kde začít? Mělo by to snad být u evidentně nefunkční evropské měny, do které však už bylo „nalito“ tolik finančních prostředků, že dnes už nikdo není ochoten se ji reálně zbavit? Či u situace, kdy za nezodpovědnost druhých doplácejí ti zodpovědní? Anebo snad máme začít u prostého faktu, že jsou racionální kroky často nahrazovány politickými rozhodnutími, která nikdy nebudou tak zásadní, s ohledem na snahu zavděčit se voličům?[1] Ono možná se stačí spokojit s tvrzením, že všechny zde nastíněné problémy (nepochybuji, že jsem zde uvedl jen ty pro ekonomickou sféru nejpalčivější[2]) dohromady vytvářejí jedno velké pomyslné závaží, které Evropu ještě hlouběji stahuje do bažiny ekonomické (či dnes už možná sociální) krize. Ta situace na Kypru však ukazuje ještě jeden problém. Všimněte si, jak se po zveřejnění opatření kyperské vlády strhla lavina nejrůznějších rádců, o jejichž objektivitě můžeme směle pochybovat. Jakoby zcela mimo stáli ti obyčejní kyperští střadatelé, kterých se změny v bankovním systému dotknou dříve či později.[3]

Pojďme raději diskutovat o smyslu kontrolních mechanismů

Kdo je skutečně odpovědný za finanční (dluhovou) krizi, která teď hýbe Evropou. Jsou to dlužníci, anebo věřitelé? Pro zjednodušení si představte někoho, říkejme mu třeba pan Novák, který půjčil určitou sumu peněz panu Vackovi. Po určité době se pan Vacek dostal do ekonomické tísně a nebyl schopen dluh splatit. Z hlediska laického pan Novák půjčil vlastní peníze a riziko, že mu pan Vacek obnos nevrátí, se dotýká jenom jeho. Jak se ale situace promění, když by peníze, které pan Novák panu Vackovi půjčil, nebyly jeho. Dejme tomu, že pan Novák je představitelem nějaké organizace a disponoval určitou finanční částkou, složenou např. z členských poplatků. Bankovní systém je založen na podobné důvěře, jako té, s níž jednotlivý členové vložili do společné kasy organizace určitý obnos a vybavili pana Nováka právem disponovat těmito penězi. Zatímco pan Novák by se po takové situaci musel skrývat, protože by ho minimálně čekal nářez od okradených členů organizace, banky mají za sebou státní garance a jak je vidět na příkladu Německa a Francie i celou armádu politiků, kteří jim zajistí případné finanční kompenzace i kdyby to ohrozilo stabilitu několika dalších států. Taková banka se tak málokdy svým klientům zodpovídá za rizikové investice a velmi často se odvolává na vágní formulace typu: riziko byznysu. Neměla by to ovšem být právě banka, která by, řečeno laicky, si měla ověřovat komu a kolik půjčuje? A neměla by být konečným garantem nakonec centrální banka (např. národní banky konkrétního státu, nebo Evropská centrální banka), která dohlédne na poskytování rizikových půjček? Proč ovšem v současné době nesou plnou tíhu odpovědnosti nejenom dlužníci, ale i ostatní členové unie a ne také představitelé bank, kteří evidentně riskovali s penězi svých klientů a konečně jak to, že se stále nic neděje s kontrolními mechanismy, které teď evidentně nefungují, a které by v budoucnu měly těmto rizikovým půjčkám zabránit?  

  Poslední obětí evropské dluhové krize je tedy Kypr, i když člověk nemusí mít doktoráty s ekonomie, aby pochopil, že není ve skutečnosti tou úplně poslední zemí, na kterou dopadne tíha současné situace. A tak zatímco evropští byrokraté budou dál hájit svá zcela nefunkční pravidla, jednotlivé členské státy budou pomalu padat jak kostičky domina. Evropa se dál bude potácet mezi přílišnou důvěrou v samočinný bankovní trh a snahou tuhé regulace, která prospěje snad jenom úředníkům Evropské centrální banky. Nakonec se ukazuje, že to kyperské řešení, vzít bohatým a (dočasně) tak ochránit drobné střadatele nese spíš stopy francouzské superdaně. V tom kyperském podání však všechny získané prostředky stejně zhltnou dluhy. Tíha veškeré odpovědnosti tak s největší pravděpodobností dopadne zase na obyčejné obyvatele Kypru. V Evropě se totiž dál budeme tvářit, jakoby o nic nešlo a ti, kteří jsou skutečnými strůjci kritické situace, se dál budou plácat do zad, jakou že to máme skvělou Evropu.

 

Článek je publikován ještě před zasedáním kyperského parlamentu, který by měl o výjimečné dani (podmínce pro poskytnutí mezinárodní pomoci) jednat.  

 



[1] I kdyby se takové řešení objevilo, obvykle je zjemněno různými (politicky motivovanými) kompromisy a dohodami.


[2] Ne tedy všechny.


[3] Podle nynějších zpráv jsou to prozatím jenom bohatí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | úterý 19.3.2013 15:51 | karma článku: 10,37 | přečteno: 495x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

U izraelské ambasády ve Stockholmu se ozývala střelba, policie uzavřela okolí

17. května 2024  9:18

Policejní hlídka ve Stockholmu v noci na pátek kolem 02:00 slyšela nedaleko izraelské ambasády...

KOMENTÁŘ: Politika, kde se nemluví, ale střílí. Jak zamezit, aby přešla i k nám

17. května 2024  9:16

Středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je bolestným symptomem nemocné doby. A...

Odvolat se nemá smysl, algoritmus přijímaček zafungoval, říká šéf Cermatu

17. května 2024  9:12

Podcast První kolo přijímacího řízení na střední školy se uzavřelo ve středu 15. května. Uspěli v něm skoro...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik