Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tahle země bude jednou už jenom pro starý (Komentář)

Ulrich Beck v knize Riziková společnost píše: „Anticipovaná a (dosud) neexistující budoucnost, tedy jakási „ireálná proměnná“, vyvolává radikální změnu situace ve vzdělávacím systému. Mladí lidé zůstávají déle ve školách, a aby se vyhnuli nezaměstnanosti, rozhodují se často pro doplňující vzdělání. Čím déle však zůstávají ve školách, tím více se jim vzdělání z hlediska jejich imanentního nároku na profesní budoucnost jeví jako plýtvání časem. (o kus dále) Ale školy se jakožto instituce snadno stávají zaopatřovacími ústavy, jakýmisi „čekárnami“, které už neplní úkoly v oblasti profesní kvalifikace, jež jsou jim svěřeny. Trpí tím autorita učitelů a profesně orientované učební plány a obsahy se stávají něčím ireálným.“ (cit. Beck, U.: Riziková společnost, 2. vyd., nakl. Slon, Praha 2011, str. 238). Pokud právě teď uvažujete nad tím, proč zde cituji slova, popisující dnes již samozřejmý fakt, asi byste měli vědět, že zazněla už na konci osmdesátých let.

V Českém vzdělávacím systému nyní řešíme, jak pomoci technickým oborům a řemeslům, do kterých se mladí lidé příliš nehrnou. Mezi tou přehršlí nejrůznějších konceptů a návrhů, z nichž valná většina počítá se snahou omezit přísun nových studentů do oborů humanitních a sociálních věd a jejich směřováním do oborů technických, nalezneme jeden extrém, totiž podřídit školství zákonům trhu.[1] Tento koncept, který vzbudil a stále vzbuzuje rozporuplné reakce, byl představen na jedné brněnské konferenci (v rámci tzv. Masarykových debat, pořádaných v minulém roce) a byl obhajován především podnikatelským sektorem. Pro mnohé obory (humanitní, sociální, ale i některé technické) by to byl takřka likvidační krok.  Právě kniha Ulricha Becka obžalovává tento koncept z nesmyslnosti a ze snahy, transformovat do soukromé sféry státní vzdělávání.[2] V jednom místě své knihy píše toto: „Nabídka práce se ve společnosti práce zmenšuje a organizační principy výdělečného systému se mění. Přechod ze vzdělávacího systému do zaměstnání je nejistý a labilní, mezi obojí vstupuje šedá zóna rizikového neúplného zaměstnání. Vzhledem k těmto symptomům systémové změny společnosti práce se programování vzdělávacího systému orientovaného na povolání stává stále větším anachronismem.“ (Beck, U.: Riziková společnost, 2. vyd., nakl. Slon, Praha 2011, str. 243). Princip výše uvedeného konceptu už v praxi funguje u soukromých škol (středních i vysokých), kde se nabídka oborů velice často podřizuje poptávce na trhu práce.[3] Přesto však nemůžeme tvrdit, že studenti oborů, které jsou na trhu práce (v určité době) žádány, mají automaticky[4] zajištěné pracovní místo. Naopak jsou vhozeni do stejného konkurenčního prostředí jako absolventi státních škol. Abych zde nebyl obviňován z jednostranného pohledu,[5] musím připustit, že i pro zaměstnavatele je současná situace, kdy je pro nekontrolovaný nárůst soukromých středních a vysokých škol, velmi těžké odlišit absolventy, kteří byli školou nuceni ke skutečně důkladné přípravě na zaměstnání, od těch, kteří si pouze zaplatili diplom.[6] K nepřehlednosti celé situace ještě přispívá fakt, že své pobočky si tu zakládají i zahraniční školy, které mohou být (i vzhledem k formě vzdělávání konaného především v cizím jazyce) vůči českému trhu práce „imunní“. Ke složité situaci zaměstnavatele je třeba podotknout i fakt, že zaměstnávání absolventa má svá specifika (nedávno jim bylo věnováno jedno z čísel časopisu, určeného zaměstnavatelům), ale také výhody např. v procesu budování loajality vůči firmě.  

      Aby však bylo jasno, spolupráci mezi soukromým sektorem a vzdělávacími institucemi (ať už jsou soukromé či státní) nelze nic vytknout. Tento princip funguje v zahraničí celkem běžně a díky nejrůznějším kariérním programům a praxím přispívá ke snadnější pozici absolventa na trhu práce. V České republice, kde už je skutečně možné všechno, se však lze obávat toho, že se zde školství může přeměnit do podoby jakýchsi „farem na lidské zdroje, či na levnou pracovní sílu.“ V praxi by to mohlo znamenat i to, že bude čím dál tím těžší nalézt skutečně kvalifikovanou pracovní sílu. Už teď jsou oblasti, které se s tímto nedostatkem potýkají a školství, je jednou z nich. Nevím do jaké míry zastáncům výše uvedeného konceptu, který tehdy v Brně zazněl, dochází, že by přizpůsobením se velmi proměnlivému a v Česku nestabilnímu trhu práce, byl proces odlivu kvalifikované pracovní síly[7] dovršen. Skutečně jsou schopni tito zastánci zaručit, že se v budoucnu trh nezmění a zrušené obory bude třeba zase obnovovat? Nezaplatí tuto obnovu náhodou daňový poplatník? Beck si ve své knize všímá ještě jednoho fenoménu, který každá nová školská reforma jenom potvrzuje. Beck tedy píše: „Názorně se tak ukazuje, že na konci reformy vzdělání nabývají nového významu ta kritéria selekce, která platila před jejím zahájením a která měla být právě vybudováním společnosti vzdělání překonána: jde o determinaci na základě pohlaví, věku a zdravotního stavu, ale také na základě smýšlení, vystupování, styků, regionálních vazeb atd. Vyvstává tak otázka, jak dalece expanze vzdělávacího systému (při současné redukci společnosti práce) de facto vede k renesanci stavovských kritérií při rozdělování sociálních šancí. Některé náznaky mluví pro to, že dochází přímo k refeudalizaci – nyní ovšem zastřené právě vzděláním – při rozdělování rizik na trhu práce. Je to umožněno tím, že při výběru mezi formálně stejně kvalifikovanými kandidáty se znovu uplatňují kritéria, která nemají nic společného s doklady o vzdělání a unikají tlakům nutícím ke zdůvodnění.“[8] Je tedy otázkou, do jaké míry by se do uplatňování absolventů na trhu práce promítala poptávka a ne požadavky jakési nové „stavovské“ společnosti, která ve vzdělání bude vidět spíše překážku.

Možná teď potěším především anarchisticky[9] smýšlející jedince, ale pokud takový stav nastane a školství se plně podřídí zákonu trhu, je docela možné, že se tak mnohem rychleji spustí „dominový efekt“ krizí, které zasáhnou především institucionální strukturu. V takovémto systému bude totiž možné kdykoli pochybovat o smyslu univerzit (jako akademických pracovišť), ústavů věd apod. V další fázi pak bude možné diskutovat nad existencí úřadů,[10] až celá institucionální síť, tak jak ji známe nyní, pozbude smyslu.  Příznivcům Petra Kropotkina, kterým by takový stav možná vyhovoval, však vždy chyběla alternativa.[11] Současný stav, kdy kterýkoli občan postupně přichází o své jistoty,[12] jakoby tento stav předjímal. Pokud v budoucnu budeme jenom otrocky následovat krátkodobé[13] potřeby trhu, hrozí nám, že se staneme zemí spíše pro cizince,[14] čemuž nezabrání ani občasné pseudo-nacionální výkřiky, které je nejhlasitěji slyšet vždy v období voleb.  Nevím, jestli by nám pak nehrozil osud Thajska nebo (z jiného úhlu pohledu) Floridy. Pak už bychom si do vlajky prezidenta republiky[15] mohli rovnou dát nápis, parafrázující název jednoho amerického filmu: „Tahle země už není pro mladý.“  

 



[1] Přesněji, že by se nabídka oborů VŠ měla řídit poptávkou na trhu práce.


[2] Dost možná se jedná i o to, učinit veřejné vzdělání závislé na soukromé sféře.


[3] Někdy dokonce dochází k dublování oborů s nabídkou veřejných škol. Ten předkládaný koncept v sobě může skrývat snahu odstranit konkurenci (tj. ze státního školství de facto učinit soukromé, anebo tyto veřejné školy rovnou zlikvidovat).


[4] Už v době studia, anebo jako absolventi. K automatickému zajištění pracovního místa dozajista nepomáhají ani nesporně vysoké částky, které se za vzdělání v soukromém školství platí.  


[5] I když další dimenze úvah jsou především na vás, na čtenářích.


[6] V tomto místě lze tedy se zastánci konceptu polemizovat a to s ohledem na jejich přílišnou důvěru k zákonitostem pracovního trhu (tedy k určité selekci tržních mechanismů). Ukazuje se totiž, že trh dokáže „konzervovat“ i „špatné“ školy (tj. školy, které vzdělání prodávají), jejichž absolventi mají na trhu práce stejnou hodnotu jako jejich kolegové z těch „dobrých“.  


[7] Minimálně v oblasti humanitních a sociálních věd. Ostatně už nyní mají absolventi těchto věd (v České republice) problém s hledáním zaměstnání. Jak ve své práci upozorňuje Beck, absolventi jsou často nuceni


[8] Beck, U.: Riziková společnost, 2. vyd., nakl. Slon, Praha 2011, str. 249.


[9] Mám na mysli anarchismus, vycházející z děl Petra Kropotkina, nikoli to, co se za anarchismus dnes vydává.


[10] Dost možná i o vztahu státu a občana (či přímo o pozici občana vůči státu).


[11] Sám Kropotkin se však oddává spíše idejím a kritice, než programu k nastolení nového pořádku.


[12] Beck mezi tyto jistoty počítá i tzv. sociální výtah, kdy v současné době není jisté, zda děti dosáhnou lepšího postavení, než jejich rodiče (což byla mimochodem určitá jistota především v minulém století).


[13] U těch středně a dlouhodobých to nikdy není jisté


[14] V současné době např. tzv. zdravotní turistika (hojně oblíbená mezi cizinci).  


[15] Místo Pravda vítězí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | pátek 1.3.2013 12:26 | karma článku: 9,71 | přečteno: 964x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Český rozhlas slaví 101. narozeniny a zve na Den otevřených dveří

17. května 2024

V sobotu 18. května slaví Český rozhlas (ČRo) 101 let od zahájení pravidelného vysílání Dnem...

Byl milý, říkají sousedé o atentátníkovi. Jeho byt s ním prohledalo komando

17. května 2024  11:41

Sousedé atentátníka, jenž postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se shodují, že Juraj C. byl...

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

17. května 2024  11:12

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50,  aktualizováno  11:11

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik