Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Amerika potřebuje změnu, od Obamy se jí ale nedočká (Komentář)

Vlastně to všechno připomíná nějaký béčkový hollywoodský biják. Na jedné straně masově oblíbený afroamerický prezident, spíše typ Sydney Poitier nebo Denzel Washington. Na druhé straně nesmiřitelný podnikatel Donald Trump, který údajně v rámci vyšších zájmů pořádá i teď, kdy byly prezidentské volby rozhodnuty, podniká jízlivé výpady na adresu staronového prezidenta. Teď tu snad chybí jenom nějaký akční hrdina, který by odhalil, že se za magnátovým strachem o veřejné blaho dost možná skrývá obava ze zavedení „milionářské daně“, a který by v západu slunce a zvuku bouřlivého potlesku odjížděl kamsi k horizontu, nad nímž by se pomalu objevoval nápis The End.

Plakát z minulé předvolební kampaně, který se stal legendou, hlavně mezi těmi, kteří se politickému marketingu věnují teoreticky i prakticky.

Americké volby byly, jsou a budou show. Pro našince (českého voliče), který je poněkud konzervativnějšího ražení, má ta americká show mnohdy povahu laciného kýče. Usměvavý politik, navštěvuje usměvavé voliče, společně s usměvavým volebním týmem, aby to všechno bylo nakonec završeno obrázky z pompézní show v táboře vítězného kandidáta a pohřební atmosférou v táboře protikandidáta, doprovázené na jedné straně rozradostněnými davy, na straně druhé uslzenými jednotlivci. Letošní prezidentská kampaň však byla více než kdy jindy emocionální a trochu v ní zapadlo to nejdůležitější, co USA teď v nadcházejících čtyřech letech potřebuje.  Zdá se tedy, že američtí voliči vsadili na jistotu a odmítli experiment, změnu, na kterou republikánský kandidát vsázel. Nabízí se také otázka, zda skutečně vyhrál Barack Obama anebo jeho kampaň. Proč to není totéž, se může ukázat už v několika nastávajících letech.

V předcházejících prezidentských volbách byla hlavním „mottem“ naděje (The Hope). Toto slovo dominovalo Obamově předvolebnímu plakátu, většině jeho proslovů a koneckonců se dosti často objevovalo v jeho knize s marketinově úspěšným názvem Odvaha doufat. Možná něco z té touhy po naději se „přelilo“ i do letošní předvolební kampaně[1] a je otázkou, do jaké míry tuto touhu po naději Obama naplní. Už dopředu však lze předpovídat, že neuspokojí ty, kteří dlouhodoběji volají po radikální změně americké politiky, domácí i zahraniční. Už během kampaně bylo jasné, že valná většina Američanů jakoby zapomněla na problémy v oblasti zdravotního pojištění a nedořešenými pozůstatky ekonomické krize a nechávala se strhnout marketingově opět dobře propracovanou předvolební kampaní, v níž se, oproti té předchozí, stala nová média (hlavně sociální sítě) tradičním, marketingovým nástrojem.  

Mimochodem při hodnocení úspěšné politické kampaně bychom neměli zapomínat ani na ty, kteří ji spoluvytvářejí. V našem prostředí se komentátoři většinou soustředí na kandidáta, tak tomu samozřejmě má být, nicméně jeho osobnost utvářejí i další faktory. Lze tedy snad tvrdit, že Obama měl lepší tým? Nikoli. Měl osvědčenou kampaň, která opět oslovovala Američany napříč různorodými sociálními třídami, kteří si pamatovali, že to byl právě on, kdo jim oznamoval smrt Bin Ládina. Cynicky řečeno, smutným faktem pro Obamamovu kariéru tak zůstává to, že počet teroristů, reálně ochotných zaútočit na USA se snižuje (navíc stále nové a nové války vedené USA se začínají dotýkat i jejich mezinárodní prestiže)  a bude potřeba najít nové téma, kterým by se zapsal do srdcí a myslí nejenom obyčejných Američanů. Tím nejdůležitějším tématem[2] se dozajista stane ekonomické soupeření s čínským drakem, kterému se USA budou chtít stát minimálně rovnocenným soupeřem. Jak se však ukazuje, právě toto téma je největší Obamovou slabinou. Obamovu připravenost na další prezidentské období prověří několik dalších dní potom, co opět usedne do Bílého domu. Zatím se raduje z vítězství, a jak bylo pro jeho kampaň typické, sdílí tuto radost se svými příznivci na sociálních sítích. Tak trochu natruc Donaldu Trumpovi (díky své kštici, jedné z nejparodovanějších "celebrit") se jeho Tweet, v němž oznamuje pokračování svého působení v Bílém domě, stal jedním z nejpopulárnějších na (v Americe oblíbeném) Twitteru.

   



[1] I když Hope letošní kampani nevévodila.


[2] Pomineme- li stále žhavé události v Sýrii a Libyi.

Autor: Pavel Lopušník | středa 7.11.2012 16:58 | karma článku: 10,31 | přečteno: 787x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik