Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z  http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

Humlovy výroky do jisté míry kopírují „argument“ soudruhů z předlistopadového období, kteří podobným způsobem reagovali na útěky (případně organizované odchody) některých československých vědců „za kopečky“. Tedy myšlenka, že jedinec by měl státu vracet to, co do něho vložil, byla možná legitimní v době socialismu[1] (či v prostoru sociálně velmi štědrého státu) a soudě dle jeho rétoriky se zdá, že se panu poslanci evidentně stýská po dobách, kdy vycestovat za hranice znamenalo obstarat si např. výjezdní doložku, devizový příslib a já nevím, co ještě a ani tehdy nebylo jisté, že se jedinec do zahraničí vůbec dostane. Nebuďme ale naivní. Poslanec Huml nemá na mysli naše dobro, ale sleduje své osobní předvolební zájmy, když útočí na nejnižší lidské pudy. Soudě dle některých reakcí mu to však zatím vychází a obávám se, že už si nyní získal část voličské základny, která si ho bude pamatovat jako bojovníka proti daňovým rájům,[2] bohužel pro ně, bojovníka, který bojuje jenom pomocí svých úst a počítačové klávesnice. 

Abych ale uspokojil ty, kteří chtějí za každou cenu hledat v kritice vůči politice něco pozitivního, myslím si, že Humlův výrok (jakkoli je hloupý a evidentně působící na ty, kteří o světě uvažují v černobílém rozložení) obsahuje pár námětů ke kritickému zamyšlení. Tyto náměty bych se pokusil přiblížit skrze formu otázek a to: Jakým způsobem se ve skutečnosti stát stará o sportovce? Humlova kritika by byla oprávněná, kdyby Česká republika patřila k zemím, které dokážou svým sportovcům zajistit skutečně špičkové podmínky (rozuměj zajištěné přímo z daní). V tomto případě se sluší připomenout např. rychlobruslařce Martině Sáblíkové už léta slibovanou realizaci rychlobruslařské dráhy.[3] Druhou otázkou bychom se zase mohli pídit po tom, co pro české sportovce dělá sám poslanec Huml?  Inu Huml zkouší tradiční socialistickou taktiku, kdy o solidaritě pouze hovoří, ale platí ji vždy někdo jiný.[4] Totiž v kontextu zvyšování poslaneckých platů a štědrých odměn pro úředníky dostávají Humlova slova nádech tragifrašky (jak toto slovo kdesi použil slovenský herec J. Satinský). Kdyby mi stát umožnil se svobodně rozhodnout, komu ze svých daní mohu přispět, ujišťuji vás, že by to rozhodně byl kterýkoli úspěšný sportovec, než poslanec Huml, jehož politická exhibice nás v tuto chvíli stojí daleko více, byť se teď pasoval do role nepochopené oběti, která má právo na svůj názor (ať je s prominutím jakkoli pitomý).[5]

Petra Kvitová svým wimbledonským vítězstvím státu vrací mnohem více než "tlučhuba" Huml.[6] Díky ní a mnohým jiným našim úspěšným sportovcům si v zahraničí mohou udělat pozitivnější představu o naší zemi, která je alespoň na západě stále ještě považována za odpad ve středu Evropy. Je smutné, že myšlení poslance Humla a jeho rétorika mající odér předlistopadového režimu, sic zaobalená do rádoby vznešených úvah o daňových rájích a sociální solidaritě, tento dojem kazí. Bohužel mám však dojem, že v budoucnu se na to, co se nyní kolem Petry děje, bude nahlížet jenom jako na epizodu léta roku 2014. Pokud Petra sama někdy v minulosti hledala důvod, proč se na Českou republiku už jednou provždy vykašlat a odstěhovat se do Monaka natrvalo, tak díky nepředstírané aroganci „všeználka“ Humla (který doposud nenavrhnul adekvátní daňovou úpravu, aby přesunům do daňových rájů zabránil) a suity jeho „užitečných idiotů“, ten důvod má.

 



[1] Níže ukazuji (alespoň na jednom případu), že to zejména s tou státní podporou do oblasti sportu není zas tak horké, že se spíše omezuje na sliby než na činy. 


[2] Někteří ho dokonce oslavují za to, že se pustil do oslavované tenistky, z níž si veřejnost učinila modlu. Pro mě jsou takováto tvrzení (a koneckonců i zpráva o třiapadesátiletém muži, který tenistce vyhrožoval http://ostrava.idnes.cz/kvitove-v-telefonu-hrozil-smrti-triapadesatilety-muz-uz-ho-ma-policie-1mc-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140711_112909_ostrava-zpravy_ama#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6) signálem, že Humlovi šlo především o působení na ty nejnižší lidské pudy, z čehož chtěl získat politický kapitál. Nakonec i to, že se pustil do tenistky Kvitové (v době jejího vítězství) a nikoli do dalších sportovců, ukazuje, že nešlo o žádnou unáhlenou reakci, ale o snahu popást se na úspěchu druhého tím, že jeho úspěch problematizuji a zasadím do socialistického pojetí solidarity (štědrý sociální stát a nevděční sportovci, kteří prchají jinam), které stále ještě působí. Nejde však jenom o Humla, postupně se přidává i J. Vyvadil. Ten ve Fb diskusi na Humlových stránkách pod sdíleným postem:"Nastartoval to, myslím, Petr Korda s Karlem Nováčkem. Vesměs všichni jsme tam měli trvalé bydliště a i spousta světových tenistů," otevřeně přiznává. I tehdy ale knížectví vítalo zahraniční rezidenty pod určitými podmínkami. Zájemce si musel minimálně pronajmout byt a určitý obnos peněz vložit na rok do tamní banky. Závazkem bylo také strávit zde minimálně půl roku.
Ano velmi podobný předpis jako u nás. Půl roku tam žiju, není co řešit. Je to fiktivní, jsem potrestán jako Becker v Německu." (následuje odkaz k reportáži z hlavních večerních zpráv na ČT)  včera (12.7) v 19:30 napsal: " Stando, udělals samozřejmě dobře. Morálně máš pravdu. Zítra Tě zřejmě podpořím na blogu a dám jim co proto." Asi máme všichni nějakou jinou představu o morálce. Nevím však jestli Vyvadil své slovo dodržel a na blogu (pod svým jménem nebo vymyšleným nickem) Humla skutečně podpořil. Že by tu pomalu vznikalo nové duo politiků ala Pat a Mat? 


[3] Martina Sáblíková a její trenér však na realizaci slibů (ze strany představitelů státu) nečekají -  viz  http://sport.idnes.cz/sablikova-v-krasne-lipe-0vl-/cyklistika.aspx?c=A140710_125815_cyklistika_tm2


[4] Veřejnost pak slyší na to první, to druhé (to, že to nakonec zaplatí) si neuvědomuje. Velmi komické je pak poslouchat ty řeči o dálnicích, školách atd., které se za naše daně platí, které zastánci štědrého sociálního státu vytasí místo argumentů. To, že jsou (za ty jejich peníze) silnice děravé a školství v krizi, se zdá, že je jenom taková nepatrná drobnost, na kterou se s gustem nadává, ale o jejíž příčině se nemluví (neboť se mi zdá, že se to odbude tradičním – může za to pravice, nebo Klaus).  


[5] http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html


[6] Který se teď po tom prohlášení docela určitě zřekne svých poslaneckých výhod ve prospěch větší podpory sportu. 

Autor: Pavel Lopušník | neděle 13.7.2014 20:18 | karma článku: 28,42 | přečteno: 1890x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Zvítězili v Británii extrémisté? (Komentář)

„Británie už zkrátka není taková, jaká kdysi bývala,“ povzdechne si anglický lord a usrkne si trochu Sherry, jejíž chuť mu alespoň na okamžik připomene zlaté časy britského impéria. To lordovo povzdychnutí je ovšem třeba chápat v širších souvislostech. V intencích knihy The Broken Compass britského novináře Petera Hitchense lze tvrdit, že nejenom v Británii, ale v celé EU sílí hlasy hodnotově zmateného liberalismu, ve své podstatě podporujícího vše protizápadní, vytvářející identitu pseudo-evropskou (jak nazvat uměle vytvářenou identitu občana EU, jež je prezentována jako identita „evropské tradice“), která jenom demaskuje svůj globalizační charakter. Tento nový trend, jehož pilíře tvoří multikulturalismus, gender, zelená politika a co nejširším způsobem definovaná oblast lidských práv, se pomalu stává kánonem, relativizujícím hranice mezi pravolevým (konzervativním a liberálním) politickým spektrem, mezi západem a východem. Nejenom Británie v takto nastaveném prostředí relativizující původní evropské (rozuměj především západní) hodnoty ztrácí svou tvář. V souvislosti s tímto trendem se objevuje ještě jeden jev, který demaskuje ušlechtilost tohoto hodnotově vyprázdněného liberalismu. Ti, kteří nás ještě včera utvrzovali v demokratičnost svých idejí a v mírovou podstatu liberální koncepce mezinárodního prostředí, dnes každého, kdo nesouhlasí, automaticky označí za extrémistu, nacistu, xenofoba, nacionalistu, populisty či člena krajní pravice bez nároků na vyjasnění těchto termínů a argumentaci důvodu jejich užití.

2.6.2014 v 20:19 | Karma: 16,23 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  16:13

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Vláda je pro preventivní zadržení zbraně. Podezřelé nákupy se mají hlásit

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  16:10

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

ÓČKO rozšiřuje spolupráci s influencery, odemyká jejich prémiový obsah

24. dubna 2024

ÓČKO prohlubuje spolupráci s předními českými videomakery a podcastery. V novém projektu O UNLOCKED...

Z léčebny za odměnu do fast foodu. Obézních dětí přibývá, i kvůli rodičům

24. dubna 2024

Premium Dětí s obezitou přibývá. „Z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik