Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zvítězili v Británii extrémisté? (Komentář)

„Británie už zkrátka není taková, jaká kdysi bývala,“ povzdechne si anglický lord a usrkne si trochu Sherry, jejíž chuť mu alespoň na okamžik připomene zlaté časy britského impéria. To lordovo povzdychnutí je ovšem třeba chápat v širších souvislostech. V intencích knihy The Broken Compass britského novináře Petera Hitchense lze tvrdit, že nejenom v Británii, ale v celé EU sílí hlasy hodnotově zmateného liberalismu, ve své podstatě podporujícího vše protizápadní, vytvářející identitu pseudo-evropskou (jak nazvat uměle vytvářenou identitu občana EU, jež je prezentována jako identita „evropské tradice“), která jenom demaskuje svůj globalizační charakter. Tento nový trend, jehož pilíře tvoří multikulturalismus, gender, zelená politika a co nejširším způsobem definovaná oblast lidských práv, se pomalu stává kánonem, relativizujícím hranice mezi pravolevým (konzervativním a liberálním) politickým spektrem, mezi západem a východem. Nejenom Británie v takto nastaveném prostředí relativizující původní evropské (rozuměj především západní) hodnoty ztrácí svou tvář. V souvislosti s tímto trendem se objevuje ještě jeden jev, který demaskuje ušlechtilost tohoto hodnotově vyprázdněného liberalismu. Ti, kteří nás ještě včera utvrzovali v demokratičnost svých idejí a v mírovou podstatu liberální koncepce mezinárodního prostředí, dnes každého, kdo nesouhlasí, automaticky označí za extrémistu, nacistu, xenofoba, nacionalistu, populisty či člena krajní pravice bez nároků na vyjasnění těchto termínů a argumentaci důvodu jejich užití. 

Už samotná existence britské strany UKIP a ostré vystupování jejího předsedy Nigela Farage na půdě EP jsou věčným liberálům, kteří svým uvažováním o světě zakrněli v divokých šedesátých létech, v dobách sexuální svobody, drog, new age a relativizace hodnot svých rodičů a prarodičů (rodina, tradice, vzdělání, práce, náboženství atd.), trnem v oku. Zatímco mnozí jejich vrstevníci už dávno svlékli batikované hadry a oblékli konvenční obleky, tito věční rebelové vedou dál svůj permanentní boj, i kdyby si toho, proti komu jej vedou, nebo to, za co jej vedou, měli vymyslet. Abychom si však rozuměli, nenalezneme je jenom mezi liberály (u nás pouze ve stranách tíhnoucích k „levici“), ale objevíme je mezi konzervativci, kteří si na konzervatismus (ve smyslu E. Burka) vzpomenou až těsně před volbami. Tito věční hippie vedou svůj boj za relativizaci hodnot vyvoláváním strachu[1] (klimatické změny, zločinnost, závadnost potravin, sociálně vyloučené lokality, ohrožení sociálního státu atd.) a bobtnajícím byrokratickým aparátem, jehož zásahy (regulace, zvyšující se daně, zvyšující se ceny atd.) jsou prezentovány jako jediný možný způsob a v neposlední řadě nálepkováním termíny, které si volně vykládají po svém a které se velmi hodí do zjednodušujícího mediálního modelu pokrokových liberálů a zpátečnických konzervativců.

Imigrace je velkým problémem nejenom Velké Británie, což si ostatně uvědomují i liberálně založení politici v jednotlivých členských státech EU i v samotné Unii. Jejich představa imigrantů se však radikálně rozchází s realitou. Nejde přeci většinově o akademiky, lékaře, intelektuály, kteří odcházejí za lepším živobytím, schopných se přizpůsobit pravidlům hostitelské země. Pozvolné rozmělňování suverenity jednotlivých členských států EU a jejich přesouvání na unijní instituce činí z imigrace slepou skvrnu liberálního přístupu, na kterou existuje podle jeho dogmatických zastánců jen jediné řešení v podobě finančních injekcí do institucí, které problém mají řešit. Tu solidaritu, kterou liberálové tak okatě hlásají, vždycky platí někdo jiný. A tak finančně naočkované instituce se dál snaží řešit problém, jehož kořeny hledejme v liberálním protizápadním postoji (multikulturalismus, globalismus), snažící se šířit demokracii (v liberálním podání, chápanou jakožto globální ideologie, "zabalenou" do příslibů ekonomické prosperity) i tam, kde se ji kultura nezápadního státu tvrdošíjně vzpírá. 

Nacionalismus jako reakce na absolutismus nebo reakce na pozvolnou ztrátu identity v globálním kadlubu?

Bezhodnotový liberalismus pojem národ snižuje na pouhý historický relikt 19. století, na umělý konstrukt, jehož existence ohrožuje samotné základy liberální představy "plochého světa", jako jediné možné vize budoucnosti. Nacionalismus lze ale také chápat jako reakci na absolutistickou monarchii, nebo v případě malých států také jako reakci na mnohonárodnostní celky řízené štědrým byrokratickým aparátem spravovaným centralistickým způsobem. Britové si uvědomují, že se s jejich zemí děje zásadní proměna, že se děje zásadní proměna i s jejich britskou identitou. Jejich odpověď v podobě úspěchu UKIPu však není tatáž, jakou poskytují Francouzi (rozuměj tatáž radikální jako v případě vítězství Národní fronty). Britská reakce je do určité míry reakcí na proměnlivou politiku nejenom současného premiéra Davida Camerona (Konzervativec), která je z velké části motivována podbízení se i tradičním voličům Labouristů, jejíž coll podoba (New Labour) kdysi vyhrála volby T. Blairovi a na kterou doposud konzervativci nenacházejí adekvátní odpověď.  

Zvítězili tedy v Británii extrémisté, jak se nás snaží přesvědčit (sic liberální) média, nebo vyhrál odpor k liberálnímu projektu a k vyprázdněnému konceptu EU?[2] Nezvítězila v Británii nakonec touha po návratu reálné a pragmatické politiky, stojící v přímém rozporu v současném pseudo-ideologickém boji o moc a posty? Není nakonec britská volba zosobněním občanské bezmoci? Snahou o boj proti vyprázdněné politice, která už dávno nereflektuje britské zájmy (natož zájmy obyčejných Britů) a místo toho jim bývají podsouvány zájmy mocenských elit či zájmových skupin? Do jaké míry se UKIPu[3] podaří naplnit toto očekávání obyčejných Britů je zatím ve hvězdách. Nicméně ten první „políček“, který dostává liberální ideologie je zatím přijímán jenom jako drobné pošťouchnutí, které nebude mít dlouhého trvání. Svět se však mění a ti, kteří ještě včera tleskali liberálním snům o svobodné společnosti a mezinárodním prostoru, kde se konflikty budou řešit spoluprácí nadnárodních celků, už pomalu začínají procitat. Snad proto, že ty sny se začínají měnit v obludné noční můry. Bohužel je nutné jedním dechem dodat, že skutečná konzervativní alternativa vyprázdněnému liberálnímu konceptu v současné době chybí.

 



[1] Jak ve své knize připomíná Hitchens (viz Hitchens, P.: The Broken Compass – How British Politics lost its way, Continuum International Publishing Group Ltd., 2009,  příp. Hitchens, P.: The Cameron Delusion, Continuum Publishing Corporation, 2010).  


[2] Není už nic, co by mohly nabídnout, kromě vyvolávání strachu a odpovědi na něj v podobě pomalu omílajících se frází.


[3] V budoucnosti se teprve ukáže, zda nejde o stranu, která svůj úspěch odvozuje od módní vln nebo dokáže vytvořit nějaký nový politický koncept, představující reálnou alternativu. 

Autor: Pavel Lopušník | pondělí 2.6.2014 20:19 | karma článku: 16,23 | přečteno: 638x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik