Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Symbolem letošních voleb do EP je chybějící velké téma (Komentář)

Média se v několika dalších dnech po oficiálním zveřejnění výsledků do EP jistě budou předhánět v politologických analýzách nízké volební účasti v České republice (i když nejenom u nás). Příčin může být samozřejmě více, ale  tou jednou (jak se domnívám snad i hlavní), na které se už nyní shodnou média a politologové napříč různými názorovými směry, je chybějící zásadní (unijní) téma (či témata). Pozn.: Komentář publikován ještě před sdělením oficiálních výsledků. Budu se také zaměřovat primárně na příčiny nízké volební účasti v ČR, i když budou určité momenty platné i pro jiné členské státy s nízkou volební účastí.

Přitom to měly být hlavně strany, které obhajují (nebo lépe ve volbách obhajovaly) současnou podobu EU a které měly takové zásadní téma přinést. Místo toho se volila buď témata zástupná[1] (klasické ideologické řeči o prospěšnosti Unie, plynoucí jenom z její existence) či nikoli velká (Ukrajina).[2] Zkrátka chybí zde velké unijní téma, tedy téma, které by bylo podstatné pro soužití 28 členských států v jednom nadnárodním celku. Namísto toho jsou nám vnucována témata „evropská“. Tyto volby, jak už jsem kdesi nepsal, skutečně nebyly volbami, které měly význam pro evropský kontinent (s cca 46 nez. státy), jak se nám snažily namluvit některé strany. Právě fakt, že pro-unijní strany volily rétoriku odkazující k evropským tématům (řeči o návratu k evropským kořenům a ochraně evropských hodnot a evropské kultury), ukazovalo na chybějící témata unijní. Zároveň je nízká volební účast v ČR také zrcadlem informovanosti české veřejnosti o EU. Pochybuji však, že by po těchto volbách do EP následovalo hojné propouštění odborníků na komunikaci a marketing v rámci organizací (institucí či portálů), kteří  mnohdy placeni z různých fondů mají komunikaci EU v ČR na starosti. Opět budeme svědky lakonického tvrzení, že zkrátka Češi zvolili k volbám do EP přístup pasivní rezistence a byrokratická mašinérie bude dále pokračovat. Zkrátka „The Show Must Go On“ za občasného našincova nadávání po hospodách, kavárnách či v kyberprostoru.

Pokud bychom hledali jednoznačnou definici takového zásadního tématu, většina z nás by se v obecné rovině shodla na tom, že by to mělo být téma, které českou společnost spíše sjednocuje,[3] než rozděluje. Z tohoto důvodu nebylo zásadním tématem ani téma ukrajinské krize (to i nadále českou společnost rozděluje) a tvrzení typu „buď s EU na věčné časy anebo s Ruskem“ (tedy rétorika, kdo nejde s námi, jde proti nám).[4] Dost možná to právě byla ona malá volební účast, díky níž se chybějící unijní témata překlenula věrností členských základen jednotlivých stran.

Silná témata nebylo ovšem možné nalézt ani u stran, které se staví k současné EU kriticky. Téma přijetí či nepřijetí Eura, s nímž nějakým způsobem koketovala většina stran a které si pro sebe urvala ODS, také pro tyto volby nelze považovat jako téma hlavní, protože nejsme v situaci, kdy by se vyhlašovalo referendum. Problematiku jednotné měny také nelze smrsknout pouze na (projekt) Eura, ale v budoucnosti se také bude rozhodovat o tom, jestli se bude chtít ČR podílet na vzniku jednotného trhu, směřujícího k centralizaci jeho pravidel. Část potenciálních voličů, kteří nakonec zůstali doma, volalo po tématu setrvání či vystoupení ČR z EU, což (podle mého soudu u těchto voleb marně) očekávali právě po stranách, zastávajících k současné EU odměřený postoj. Právě tito ne-voliči dali svou neúčastí u voleb signál[5], že je EU vlastně nezajímá. Je také pravda, že už během voleb některé strany pochopily, že vstřícným postojem k EU mnoho voličů nezískají, nastoupily proti-unijní vlnu.[6] Jedna z velkých „pravicových“ stran se koneckonců na toto proti-unijní směřování rozvzpomene vždy v rámci předvolebního svádění, zatímco po volbách bude štědře využívat dotací a na svou razantní „proti-unijnost“ brzy zapomene. Nicméně disciplinovanost její členské základny je (alespoň v hlavním městě) natolik velká, že to mnoho jejích skalních voličů (kteří při nízké volební účasti sehrávají důležitou úlohu) od volby stejně neodradí. Ostatní pro-unijní strany zase cítí potřebu zvýšeného zájmu o existenci a fungování EU také jenom během voleb. Možná proto oba tábory (pro i proti- unijní) tak těžko hledají zásadní téma, která by voliče motivovala jít k volbám do EP v hojnějším počtu.

Kromě chybějícího velkého (nebo zásadního tématu) lze také hovořit o chybějící politické osobnosti, která by ho dokázala prezentovat. Už předvolební debata (byť tento formát nepovažuji pro české prostředí za relevantní, hodí se spíše pro americkou politik show) byť nemusela mít na konečný výsledek voleb vliv, odhaluje nezralost českého politického prostředí, které dává prostor exhibicionistům, nebo těm arogantním. V rámci volebního boje jsme byli také svědky různých osobních či ideových sporů (žabomyších válek), které potenciální voliče skutečně spíše odrazují a to nejenom v případě voleb do EP. Oběma skupinám se pak velmi těžko přesvědčuje, že volby do EP neberou jako příležitost, pro využití nemalých výhod, které funkce europoslance přináší (viz jeden z dílů seriálu Jistě pane premiére). Nebo že jsou volby do EP (v některých případech) příležitostí, jak „odklonit“ některé jednotlivce z české politické scény. Když se tedy budou v následujících několika dnech hledat chyby a příčiny nízké volební účasti, bude třeba, abychom se „za nos“ chytli všichni (politici, strany, média, ne-voliči - ti, kteří letos volili díky tomu už mohou příště rezignovat úplně). Dost možná se jednou ohlédneme zpět a zjistíme, že právě tyhle volby byly šancí, jak něco změnit, i když to teď vůbec tak nevidíme.

 



[1] Tj. objevující se v podstatě u všech voleb do EP či při obhajobě smyslu EU.


[2] Ještě se v článku dostanu k tomu, proč ukrajinskou krizi nepovažuji za velké téma, které by zvýšilo volební účast.


[3] Rozuměje alespoň většinu české populace sjednocuje.


[4] I toto téma zásadně dělí českou společnost. Motivace strachem také nezapůsobila a dost možná je na tento způsob česká veřejnost už imunní. Navíc se část veřejnosti podivovala nad tím, kde jsou výsledky oné obranné politiky EU, která stále funguje pouze na papíře. Navíc ukrajinská krize se ukazuje být české každodennosti vzdálená a ani přesvědčování o důležitosti tohoto tématu tady nezafungovalo.


[5] Názory typu „k volbám jsem nešel, protože EU stejně jednou skončí sama,“ lze v tomto ohledu brát jako typickou českou Švejkovinu. Tedy laicky řečeno, české přesvědčení o tom, že se problémy vyřeší sami, nebo že je někdo vyřeší za nás, se nám jednou mohou historicky vymstít, ale to už je na zodpovědnosti každého z nás.


[6] Šlo i o nově vzniklé strany a hnutí, jejichž životnost bych považoval za jepičí.

Autor: Pavel Lopušník | neděle 25.5.2014 19:40 | karma článku: 5,17 | přečteno: 220x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik