Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Udržovací vláda úředníků bude možná oblíbená, ale bude efektivní?

Úřednické vlády jsou všeobecně hodně oblíbené, ale tahle charakteristika platí především pro dvě úřednické vlády po roce 1989 a to vládu Josefa Tošovského (od 2. ledna do 17. července 1998) a Jana Fischera (od 8. května 2009 – 25. června 2010).  Buďme ovšem k tvrzení o oblíbenosti obezřetní. Připomeňme si, v jakém kontextu tyto vlády vznikaly. Tošovského vláda vznikla po demisi druhé Klausovy vlády, Fischerova vláda po vyjádření nedůvěry vládě Topolánkově. Obě tyto vlády tedy lze chápat jako překlenovací a sami si zkuste vzpomenout, zda nějaká z těchto vlád učinila skutečně závažný krok. Nabízí se tedy otázka, zda si v současné kritické době můžeme dovolit ten "přepych" mít úřednickou vládu?

Jo to tenkrát byly časy, oba se usmívali, proč asi?

Úřednické vlády nejsou polistopadovým fenoménem, jak by se z úvodu mého článku mohlo zdát. Ještě za první republiky vznikly dvě vlády úřednické a shodou okolností obě vedl moravský zemský prezident a pozdější ministr vnitra Jan Černý. V obou jeho úřednických vládách[1] se opakoval dvě jména a to ministra zahraničí a pozdějšího prezidenta E. Beneše a ministra financí K. Engliše. Prvorepubliková Ústava ovšem „úřednické vlády“ první republiky zbavovala faktické povinnosti žádat sněmovnu o důvěru. Je sice pravda, že sněmovna mohla vládě nedůvěru vyslovit, ale taková situace za doby trvání obou prvorepublikových úřednických vlád nenastala. Za úřednickou vládu byla označována i vláda z roku 1938, jejíž přesnější označení zní Vláda obrany republiky a v jejím čele stanul generál Syrový, který ve druhé Černého úřednické vládě zastával post ministra národní obrany.  

Proč tento drobný historický a úmyslně ne vyčerpávající exkurz? Je třeba si uvědomit, že tzv. úřednické vlády jsou něčím charakteristické. Především jsou to vlády dočasné, jejich existence se pohybuje od několika měsíců do 1 roku. Je nesmyslem hovořit o politické nezávislosti[2] úřednické vlády, tj. že úřednická vláda je zcela nezávislá na vlivu politických stran. Dost možná je současná úřednická vláda jmenovaná prezidentem Zemanem historickou raritou a případem vlády, na níž nebudou mít vliv politické strany, ale přímo hlava státu. Nezapomeňme ovšem, že současná Ústava oproti té prvorepublikové vyžaduje vyjádření důvěry PSPČR. V tomto momentu je současná úřednická vláda v docela jiném postavení, než úřednické vlády předchozí. Na druhou stranu by bylo naivní očekávat od současné úřednické vlády úplnou politickou nezávislost, minimálně s ohledem na roli vyjednávače, kterou v této době převzala přímo hlava státu. Historicky je zajímavé, že úřednické vlády nastupovaly v dobách politických krizí.

Je pravda, že samotné označení úřednická vláda je problematické. V minulosti se volila označení jako polopolitická nebo odbornická. Obě charakteristiky si např. vysloužila Tošovského vláda. Tato označení pouze opisovala fakt, že úřednické vlády nemívají silný mandát a já bych je spíše označoval jako vlády „udržovací“. Přeje však současná situace ČR existenci „udržovací“ vlády. Nebylo by snad bývalo lepším krokem vypsat raději předčasné volby a počkat si na vládu s mnohem silnějším mandátem?

Měl jsem tu možnost procházet různými diskusemi krátce po jmenování úřednické vlády. Ty diskuse se dají shrnout do dvou kategorií. Tou první jsou nekritické ohlasy, které si poněkud spletly dobu a zemi. Skutečně nejsme v Sovětském svazu a jakkoli je Miloš Zeman zvolený přímou volbou, jeho funkce je omezena Ústavou, jejíž určitá naivita vychází z faktu, že jednotlivé druhy moci spolu budou minimálně kooperovat a to i v době politické krize. Je zajímavé, že titíž lidé, kteří Zemanovy hrátky s interpretací Ústavy nekriticky vynášejí do nebes, totéž kritizovali u jeho předchůdce. Druhou kategorii bychom mohli nazvat extrémně kritické názory, kterým vadí příliš aktivní role, kterou prezident při existenci nové vlády vykonává. Tyto hlasy zase opomíjejí ústavní článek 62, kde se píše: „a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“ Problém je se slovíčkem jmenuje, které si mnozí vykládají pouze jako akt podpisu na jmenovací listině. Pravda je však taková, že Miloš Zeman (a v tom dávám za pravdu některým komentátorům) zkouší, co si může v rámci své funkce dovolit. Nakonec je možné, že jeho spory o obsazení některých velvyslanců a diplomatů, tak nakonec skončí ve prospěch prezidenta. Kam bych se zařadil já sám. Možná někam uprostřed, mezi obě zde nastíněné kategorie reakcí, které považuji za extrémní. Současná úřednická vláda je ve skutečně nezáviděníhodné pozici a dost možná jí Miloš Zeman svým prosazováním dělá medvědí službu. Nevím v tomto momentě, jak současné události jednoho dne vyhodnotí historie a jsem velmi opatrný už dopředu tuto vládu odsuzovat nebo ji naopak kriticky vynášet do nebes. Obávám se však, že tato vláda už teď má nálepku „truc vlády“, jejíž činnost, byť půjde o období ne moc dlouhé, bude touto nálepkou ohrožována. Nemám však starost o to, že tato vláda nebude oblíbena. Bude a nepochybuji o tom, že Rusnok svou roli přechodného premiéra zvládne. Zůstává však otázkou, zda nakonec nebude figurovat (symbolicky řečeno) v nezáviděníhodné roli prezidentem vhozeného neodjištěného granátu do „jámy lvové“ Poslanecké sněmovny, nebo a to nyní s prominutím řečeno jadrně,  spíše bude Rusnok a jeho vláda plnit roli "užitečného idiota."



[1] Prvorepubliková Ústava označení úřednická vláda neznala.


[2] Tedy přesněji apolitičnosti.

Autor: Pavel Lopušník | úterý 25.6.2013 21:29 | karma článku: 10,72 | přečteno: 513x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik