Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa se v mezinárodním prostoru pohybuje jako slon v porcelánu

Není to tak dávno, přibližně měsíc či dva měsíce zpátky, co různí představitelé EU začali vyjednávat obchodní dohody s Čínou. Nedávné zavedení antidumpingových poplatků na čínské solární panely a nejistota kolem možného příchodu čínského operátora na evropský trh ukazují, na jedné straně nejednotu EU v oblasti mezinárodního obchodu, na straně druhé nadvládu evropské byrokracie nad aktuálními potřebami evropské ekonomiky a evropského hospodářství. V následujícím Komentáři se budu zamýšlet nad důsledky tohoto přístupu.

My v Evropě si rozumíme

Ta roztříštěnost EU v oblasti mezinárodního obchodu je dána tím, že zejména Německo a Francie hlásají na jedné straně jednotu Unie, na druhé straně se neštítí hájit si své osobní zájmy, i kdyby to celou Unii mělo stát krk. K tragičnosti celé situace pak ještě připočtěme tvrzení, které bohužel často slýcháme i u některých našich spoluobčanů, totiž, že takovýto způsob chování je nejenom legitimní, ale i opodstatnění a to ekonomickou silou těchto dvou států. Toto tvrzení je tvrzením, které zcela přehlíží jeden důležitý fakt, EU není jenom Francie s Německem, i když se tak představitelé obou států dost často chovají.[1] Do Evropy tak v současné době přichází pouze čínská ratingová agentura,[2] jako by jich Evropa neměla málo a jako by se už jednou všechny ratingové agentury (nejenom ty evropské) už nejednou v době finanční a dluhové krize, neznemožnily.   

Čína bohužel v současné době představuje pomyslný rozcestník na trhy, z nichž se zejména Francie a Německo pomalu stahují,[3] jednak kvůli své koloniální politice v minulosti (např. některé bývalé francouzské kolonie v Africe), jednak kvůli svému zasahování do vnitřních záležitostí jednotlivých států. Tu druhou oblast nádherně ilustruje současná situace v Turecku, které ještě ani není členem EU a už mu různí eurokomisaři a europoslanci radí,[4] jak má vyřešit své interní problémy.

Za tím opatřením, zavedení antidumpingových poplatků, nehledejme prosím starost o evropské blaho. Na jedné straně jde o snahu nevpustit si na evropský trh konkurenci, která je schopná, díky své levnější pracovní síle, nabídnout za nižší náklady větší objem zboží[5] a nejde jenom o solární panely nebo o telekomunikace. Tradičně drahá pracovní síla v Německu či Francii[6] by se tak musela vypořádávat s velmi silnou konkurencí, nebo by se musela chtě nechtě přizpůsobit. Na straně druhé v Evropě (možná spíše v EU) stále převládá kolonialistický duch, který se ještě stále není schopen smířit s tím, že země s rychle rostoucími ekonomikami byly ještě donedávna považovány za rozvojové. Není proto divu, že si někteří evropští představitelé pak pletou Japonsko s Čínou[7] apod.

V knihách věnovaných mezinárodním vztahům se můžete dočíst, že oblast mezinárodní ekonomie potažmo politické ekonomie mezinárodních vztahů, navrací do mezinárodního prostoru realismus, spočívající v tom (zjednodušeně řečeno), že základní jednotkou mezinárodních vztahů je stát. Lze tedy říct, že žijeme ve schizofrenní době, dohasínajících mezinárodních institucí, které dnes už více či méně plní úlohu národních fór, na kterých jsou slyšet jenom hlasy těch nejsilnějších.[8] Tento přístup EU z dlouhodobého hlediska škodí a lze ho označit za základ krize, která nás v budoucnosti stejně čeká. Ta krize bude strukturální a bude se dotýkat samotného základu EU, která dnes funguje spíše jako produkt zbytnělého byrokratického aparátu. Evropa se tak díky své naivitě působí na poli mezinárodního obchodu, který je s ohledem na současný vývoj na evropských trzích do budoucna zásadní, jako pomyslný „slon v porcelánu.“ Námluvy s Čínou, nebo s kteroukoli rozvíjející se ekonomikou, tak připomínají „tragi-frašku“, která uvrhává evropský kontinent do stále větší ekonomické nejistoty. Právě problematika neschopnosti EU respektovat globální pravidla mezinárodního obchodu a nahrazovat tato pravidla svými vlastními směrnicemi a nařízeními, ukazuje na chybějící koncept evropského projektu, s ohledem na jeho budoucí vývoj. Aby zde však nevzniklo nedorozumění, domnívám se, že ochrana vnitřního evropského trhu je legitimní, není- li však ovlivněna čistě národními zájmy konkrétních států. Koneckonců už teď dochází k tomu, že někteří členové uzavírají bilaterální dohody s Čínou, Indií a dalšími státy např. tzv. BRICu,[9] bez ohledu na „společnou“ politiku mezinárodního obchodu celé EU.   

 



[1] Např. volby francouzského prezidenta se odehrávali de facto na institucí EU a to samé očekávejme i u voleb na německého premiéra.


[2] http://ekonomika.idnes.cz/cinska-ratingova-agentura-dagong-v-evrope-fgu-/eko-zahranicni.aspx?c=A130607_205129_eko-zahranicni_ert


 


[4] http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22817460

 


[5] Možná i srovnatelnou kvalitu.


[6] Jde tedy o ochranu celého evropského trhu před dumpingem? A chovají se německé či francouzské firmy v jiných zemích tak čistě antidumpingovým způsobem?


[7] http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-22811106

 


[8] Tyto instituce pak přestávají plnit např. funkci ochranu malých států, které dnes fungují jako tržiště levné pracovní síly a smetiště přebytků.


[9] Akronym BRIC se poprvé objevil v analytické studii investiční banky Goldman Sachs v roce 2011. Tato studie obsahovala prognózu vývoje světové ekonomiky v několika dalších letech a snad poprvé zaznamenává nástup dynamicky se rozvíjejících ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny.  

Autor: Pavel Lopušník | sobota 8.6.2013 12:02 | karma článku: 9,58 | přečteno: 430x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik