Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali  ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli. 

Válku znají možná tak jenom z románů, filmů nebo z počítačových her (strategie i First person akce) a proto vždy v nich vyvolává emoce. Hrdinové jsou pro ně pouze ti, kteří padnou za ty správné ideály (věčný mír, demokracie, lidská práva a jiné složitě definovatelné). V těchto dnech se nominují do role zatvrzelých ochránců českých vojáků na zahraničních misích. Kde však jsou tito náhlí odborníci na obranu, když se hovoří o zlepšování péče o veterány (nejenom ze světové války, ale i blízkovýchodních konfliktů). Kdy kdo z nich v nedávné době podpořil naše vojáky v zahraničních misích? Jistě tito ochránci vedli svou válku o Ukrajinu a nyní už hledají další ideový konflikt. Také jejich víra v nadnárodní organizace, které už pomalu přestávají být garanty mezinárodního míru,[1] je téměř dojemná. Zatímco mezinárodní prostředí se vrací zpět do starých známých realistických kolejí (tentokrát však s novými aktéry), oni žijí v iluzivních snech a době, kdy na světě bude mír, kdy se lidé všech barev a pohlaví chytí za ruce a kdy se budou k sobě tulit za zvuků Ódy na radost a světla jedné velké obrovské duhy, s pocitem štěstí a všeobjímající lásky až do skonání věků.

Proč dnes česká armáda vzbuzuje takové emoce ve společnosti?

Pocházím ze severočeského města, kde existovaly dokonce dvoje kasárna a vyhnout se vojákům nebo vojenské tématice bylo nemožné. Vojáci byli tedy kromě obranné i ekonomickou (nebo snad lépe tržní) silou některých českých měst (významně např. v posádkových městech typu Terezín).  Po vzniku profesionální armády jakoby se vojáci z našich měst vytratili natrvalo. To, že armáda (alespoň na Litoměřicku) v městě bytostně chybí, jsme se mohli přesvědčit o povodních. Zkrátka armáda a koneckonců i popularizace jejich aktivit[2] tady dnes chybí.[3] K tomu všemu připočtěme skandály, které se za několik posledních let odehrály na rezortu obrany (nákup Pandurů, prodej CASA, pronájem Gripenů, jiné nejasnosti kolem armádních zakázek etc.) a nevýraznou propagaci samotného resortu obrany (mezinárodní ostuda s písní Dobrý den prapore … nazpívaná tehdejší ministryní obrany V. Parkanovou a J. Vyčítalem až k současně probíhající kauze Nagyová/ provdaná Nečasová), abychom získali představu o postoji většinové veřejnosti české společnosti k celému rezortu obrany.  Ke zlepšení jejího image ovšem ani nepřispívají (spíše) emocionální výboje jedinců, na které jsem v úvodu tohoto článku narážel. Když si zpětně projdete různé články na téma česká armáda, tak valnou většinu budou tvořit ty, které se odvolávají na potřebu zvýšení financí do resortu obrany nebo reakce našich spojenců v NATO, s nimiž naši vojáci cvičí, které by se daly shrnout do věty z Haškova Švejka: „Šesky fojak, dobrá fojak.“  Reakce kolem smrti čtyř českých vojáků, kvůli níž musely některé zpravodajské servery v těchto zprávách omezit diskuse či tuto zprávu úplně ze svých stránek stáhnout, tak do určité míry připomíná rozhněvané reakce Američanů po zveřejnění fotografií dvaceti rakví s ostatky amerických vojáků, padlých v Iráku. Boj s terorismem i přes zabití Usamy bin Ladina či Sadama Husaina trvá dlouho a to neustálé kolovrátkové přesvědčování o tom, že je to v našem zájmu, už zkrátka na naše občany nezabírá a spíše je irituje. Zvláště když těch nedemokratických režimů, které by mohly potenciálně narušit naši obranu je více, a přesto proti nim nikdo válku nevede, jsou jen okatě přehlíženy.

Politizace armády? 

Mám dojem, že většina z nás zkrátka cítí, že ty řeči o ochraně (trvalého) světového míru, evropského míru či o potřebě "exportu" západní demokracie na Východ tady dostávají řádně „na frak“ a těch vnějších nepřátel začíná být více, než jedna armáda, byť fungující v rámci mezinárodní aliance, dokáže zvládnout. Nejsme náhodou ve stavu, kdy sama česká armáda povede svou vlastní válku za obhájení smyslu svého podílu na zahraničních misích a za zlepšení svého image u české veřejnosti? V kontextu nedávných událostí, tj. dohady kolem navyšování výdajů na obranu a ukrajinská krize, to s tím zlepšením "image" nebude mít tak jednoduché. Nejsem si však jistý, zda- li by se ta kritika (které je v různých diskusích plno) neměla spíše obrátit proti politikům, než proti vojákům. Už některá vyjádření ministra Stropnického (např. vzhledem k situaci na Ukrajině) i jeho chování při kritice NATO[4] a následné obligátní politické tanečky kolem navyšování rozpočtu na obranu[5] společnost rozdělují (to je možná dobré pro politiku, zdá se) a nikoli sjednocují českou veřejnost. Možná proto jsme teď svědky toho, že diskuse o armádě je plná (z obou stran) více emocionálních reakcí a že se teď v této otázce často politizuje[6] více, než je zdrávo. Dost možná nás situace kolem české armády bude provázet i během komunálních voleb (společně s tématem Huml - Kvitová - také politizace nepolitického tématu a snaha o osobní zviditelnění), což by jenom potvrzovalo tu zoufalou bídu českého politického prostředí a prázdnost stranických programů. Nakonec "okurková" sezóna je v plném proudu a pokud se české armády týče, bude stále o čem psát.  



[1] Či garanty prevence proti konfliktům.


[2] Nehovořím teď jenom o aktivitách bojových jednotek, ale také těch nebojových.


[3] Nemyslím si, že by to akce typu Bahna zachránila.


[4] http://zpravy.idnes.cz/hagel-stropnicky-armada-vydaje-usa-dt3-/zahranicni.aspx?c=A140430_065047_zahranicni_aha


[5] http://zpravy.idnes.cz/strany-se-prou-o-penize-armade-de1-/domaci.aspx?c=A140528_161312_domaci_jw Případně zprávy o tom, že si vojáci kupují svoji výbavu ze svého viz http://zpravy.aktualne.cz/domaci/dekujeme-prezidente-putine-zni-z-ceske-armady/r~2faa4524ed5811e3b78f0025900fea04/


[6] Smrt čtyř českých vojáků byla (s prominutím) politicky více než lákavá, zejména teď před komunálními volbami zlákala politiky k prohlášením, která přesahovala prosté vyjádření soustrasti pozůstalým a lítostí nad smrtí vojáků. 

Autor: Pavel Lopušník | pátek 11.7.2014 15:21 | karma článku: 19,37 | přečteno: 1077x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Zvítězili v Británii extrémisté? (Komentář)

„Británie už zkrátka není taková, jaká kdysi bývala,“ povzdechne si anglický lord a usrkne si trochu Sherry, jejíž chuť mu alespoň na okamžik připomene zlaté časy britského impéria. To lordovo povzdychnutí je ovšem třeba chápat v širších souvislostech. V intencích knihy The Broken Compass britského novináře Petera Hitchense lze tvrdit, že nejenom v Británii, ale v celé EU sílí hlasy hodnotově zmateného liberalismu, ve své podstatě podporujícího vše protizápadní, vytvářející identitu pseudo-evropskou (jak nazvat uměle vytvářenou identitu občana EU, jež je prezentována jako identita „evropské tradice“), která jenom demaskuje svůj globalizační charakter. Tento nový trend, jehož pilíře tvoří multikulturalismus, gender, zelená politika a co nejširším způsobem definovaná oblast lidských práv, se pomalu stává kánonem, relativizujícím hranice mezi pravolevým (konzervativním a liberálním) politickým spektrem, mezi západem a východem. Nejenom Británie v takto nastaveném prostředí relativizující původní evropské (rozuměj především západní) hodnoty ztrácí svou tvář. V souvislosti s tímto trendem se objevuje ještě jeden jev, který demaskuje ušlechtilost tohoto hodnotově vyprázdněného liberalismu. Ti, kteří nás ještě včera utvrzovali v demokratičnost svých idejí a v mírovou podstatu liberální koncepce mezinárodního prostředí, dnes každého, kdo nesouhlasí, automaticky označí za extrémistu, nacistu, xenofoba, nacionalistu, populisty či člena krajní pravice bez nároků na vyjasnění těchto termínů a argumentaci důvodu jejich užití.

2.6.2014 v 20:19 | Karma: 16,23 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik