Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Polemika s Ivanem Bartošem

Tento článek reaguje na páteční rozhovor s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem v rámci předvolebního vysílání na ČT24. Na tento rozhovor naleznete odkaz v následujícím textu, který je polemikou s tezemi, které zde Bartoš nastínil. Důvod, proč se k tomuto rozhovoru vracím, je stále přetrvávající (a s prominutím až naivní) přesvědčení o možném reformování stávajícího stavu EU. Jako alternativu k tomuto přesvědčení nabízím úvahu o přehodnocení současného stavu Unie a o hledání jiných forem společenství evropských států, kterou vyslovím až na konci tohoto článku.  

Základními tezemi, které Bartoš v rozhovoru zmiňuje, jsou posílení pravomocí Evropského parlamentu (dále EP) a revize stávajících smluv EU. Nejprve se zaměřím na druhou tezi. Je třeba si uvědomit, že zatím každý existující dokument EU narážel na hlavní problém a tím je míra autonomie jednotlivých členských států. Lisabonská smlouva,[1] na kterou se Bartoš v rozhovoru odkazuje, není ničím jiným než dokumentem, který novelizuje již dříve existující Smlouvu o EU. Nahrazovat nové smlouvy, znamená vrátit se na začátek dlouhotrvajících procesů, v rámci nichž by se vedly debaty o kosmetických změnách, upravujících pouze formální stránku současné EU. Může si však tyto diskuse (v současné době) EU dovolit?

S hlavní myšlenkou, která se skrývá za Bartošovou ideou „otevřené Evropy“[2], s níž jdou Piráti do euro-voleb, souhlasím. Tedy, je potřeba něco se současným stavem EU udělat. Otázkou ovšem je, jestli je současná EU re-formovatelná a je- li zde vůbec vůle po zásadních reformách primárních dokumentů EU a zda- li voliči nevolají po kompletní transformaci EU v nějakou jinou podobu evropského společenství. Zatímco Bartoš v rozhovoru zastává víru v re-formovatelnost EU („Piráti požadují sepsání nové smlouvy o EU s cílem vyjasnit a nahradit stávající smlouvy. Lisabonská smlouva je zastaralá a řada věcí by měla být revidována směrem k posílení pravomocí Evropského parlamentu"[3]), já se obávám, že pouhá změna smluv nebude stačit. Kolikrát už občanům EU byla slibována změna skrze náhradu smluv a sepsání smluv nových a vždy se v těch tzv. nových smlouvách objevovaly utopické fráze, sliby o lepších zítřcích celého kontinentu atd., o jejichž naplňování si nedělám velké iluze. Typickým příkladem takovéhoto nenaplněného slibu je „princip subsidiarity“[4], který se sice objevuje v Lisabonské smlouvě,[5] nicméně my jsme svědky opačného procesu, realizovaného instituty EU a to centralizace. Není spíše na čase hovořit o nějaké nové podobě evropského společenství?

Krize na Ukrajině nyní postupně odhaluje deficity v oblasti zahraniční a obranné politiky EU.[6] Tyto deficity ovšem nespraví ani nové smlouvy, ani posílení pravomocí Evropského parlamentu. Je otázkou, zda-li funkce stálého předsedy Rady EU (aktuálně H. von Rompuy) a šéfa unijní diplomacie (C. Ashton), které by podle Bartoše měly být v budoucnosti obsazovány na základě volby, se za současné situace nejeví jako zcela zbytečné a zda bychom měli uvažovat o jejich zrušení.[7] Nechci Ivanu Bartošovi nikterak brát iluze, ale i současný neblahý stav EU vznikl na podkladě slibů nového zásadního dokumentu, který v době svého vzniku dokonce nesl název Reformní smlouva[8] (jde o Lisabonskou smlouvu) a revizí stávajících smluv. Také se obávám, že by snahy o posílení pravomocí EP, vedly spíše k častějším konfliktům s EK (Evropská komise). Už dnes víme, že ony změny byly pouze kosmetické a tudíž si nelze nic jiného slibovat ani od změn, které navrhuje Ivan Bartoš.

Jako přijatelnější alternativa se v současné době nabízejí jiné podoby evropského společenství. Ať už formou volného svazku států s některými společnými oblastmi, nebo forma jakéhosi volného uskupení bez společných institucí, které jak se ukazuje, stejně jenom posilují centralistické snahy. Bohužel však stále více zaznívají federalistické snahy, ale ani ony nemají moc reálnou snahu, vzpomeňme jen na odpor vůči možné „Evropské Ústavě“. Místo toho se ukazuje jako reálnější taková forma společenství, která svým členům umožní dobrovolně vstoupit, ale i dobrovolně vystoupit. Ať už se nám to líbí nebo ne, stále důležitější roli na mezinárodním jevišti bude hrát ekonomika a obchod, které jsou už nyní impulsem a motivem k vytváření společenství a k realizaci vztahů v mezinárodním prostředí. Na druhou stranu velmi dobře chápu myšlenky, které Ivan Bartoš v rozhovoru pro Českou televizi vyslovuje, jen nevím, jestli si uvědomuje, že z ideálů a myšlenek se národ, zejména naše malá země, nenají. Koneckonců EP je plný idealistů,[9] kteří o změnách velice často hovoří jenom v předvolebním klání, je však otázkou, jak dlouho tento „folklór“ občané jednotlivých členských států budou tolerovat.



[1] Přesněji Lisabonská smlouva pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství, podepsaná v Lisabonu dne 13. prosince 2007


[2] Podotýkám, že v tom sloganu ovšem cítím úmyslné propojování nespojitelných pojmů, totiž Evropy a EU.


[3] Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/270909-bartos-posilime-evropsky-parlament-a-prepiseme-unijni-smlouvy/


[4] Viz čl. 3b Lisabonské smlouvy –

„1.   Vymezení pravomocí Unie se řídí zásadou svěření pravomocí. Výkon těchto pravomocí se řídí zásadami subsidiarity a proporcionality.

2.   Podle zásady svěření pravomocí jedná Unie pouze v mezích pravomocí svěřených jí ve Smlouvách členskými státy pro dosažení cílů stanovených ve Smlouvách. Pravomoci, které nejsou Smlouvami Unii svěřeny, náležejí členským státům.

3.   Podle zásady subsidiarity jedná Unie v oblastech, které nespadají do její výlučné pravomoci, pouze tehdy a do té míry, pokud cílů zamýšlené činnosti nemůže být dosaženo uspokojivě členskými státy na úrovni ústřední, regionální či místní, ale spíše jich, z důvodu jejího rozsahu či účinků, může být lépe dosaženo na úrovni Unie.

Orgány Unie uplatňují zásadu subsidiarity v souladu s Protokolem o používání zásad subsidiarity a proporcionality. Vnitrostátní parlamenty dbají na dodržování zásady subsidiarity v souladu s postupem uvedeným v tomto protokolu.

4.   Podle zásady proporcionality nepřekročí obsah ani forma činnosti Unie rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cílů Smluv.

Orgány Unie uplatňují zásadu proporcionality v souladu s Protokolem o používání zásad subsidiarity a proporcionality.“

 


[5] Nalezneme jej už i v Maastrichtské smlouvě.


[6] V Lisabonské smlouvě viz čl. 11  a 12.  


[7] Obě funkce zavedla až Lisabonská smlouva.


[8] Viz např. http://www.evropskaunie.estranky.cz/clanky/dokumenty/zaklad-__reformni-smlouvy__.html


[9] Už proto v rámci evropského společenství zoufale potřebujeme alternativu.  

Autor: Pavel Lopušník | sobota 26.4.2014 19:14 | karma článku: 9,45 | přečteno: 366x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik