Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Profesore Masaryku, už vás zase potřebujeme (Komentář)

Po celé republiceexistují zdravotnická zařízení, kde v roli sestřiček nebo pečovatelek naleznete řádové sestry. Osobně jim tu službu, kterou vykonávají, nezávidím a nedokážu si představit někoho, kdo by je při jejich práci zatěžkával pravidlem o nežádoucí pokrývce hlavy, kterou by na přímý pokyn musely ihned sundat. Je zajímavé, že v případě jiného náboženství tato tolerance k pokrývce hlavy, jako povinné náboženské výbavy v České republice neplatí. V čem je tedy pozice dvou v islám věřících žen, které trvají na nošení šátků v profesy zdravotní sestry, jiné, než v případě jeptišek, kterým podobné náboženské pravidlo ukládá povinnost nosit pokrývku hlavy i při výkonu své profese?

Českým internetem se už zase šíří komentáře typu „islamisty nepodporovat a raději je vyhladit“ či podobné jiné projevy, které už ani neskrývají náboženskou netoleranci potažmo xenofobii. Lze- li kdy pochopit takto nenávistné projevy ve státě, který za svých lepších časů býval křižovatkou idejí, nabízí se paralela v procesu s Leopoldem Hilsnerem. To srovnání případu údajného spolupachatele vraždy z Polné s děvčaty, která trvají na nošení šátku, je spíše míněno jako srovnání toho, jak českému národu stačí málo, aby se u něj projevila intolerance k jiným zvykům, jinému náboženství. Kořeny české nedůvěřivosti ke všemu odlišnému jsou však mnohem staršího data a možná je lze vyhledat už v počátcích formování českého státu. Zkrátka myšlenka, „doma si to uděláme po svém a nikdo nám do toho nebude kecat“, je snad vpravdě historická. Problémem je bohužel fakt, že nám to dělání po svém v té historii vycházelo ne vždy k našemu prospěchu.

Byl to právě Masaryk, který tehdy upozorňoval a odhaloval antisemitské tmářství, které už předem odsoudilo žida Hilsnera k trestu smrti. Byl to zase Masaryk, který upozorňoval na právo každého na spravedlivý proces a kolik za to musel snášet urážek. Nebudu daleko od skutečnosti, když si představím, jak si při svém slavnostním příjezdu do Prahy v duchu přehrával to osočování, kterého se mu od české veřejnosti dostalo, mimo rukopisů i za Hilsnerovu aféru.[1] Je pravda, že naši předkové byly v mnoha ohledech mravnější, to teď myslím bez jakékoli idealizace První republiky. Na druhou stranu se však ukazuje, že pokud se týká tolerance, jsme si s našimi předky v mnohém podobní. Tolerujeme jenom něco jenom u někoho.

Vrátím se ale zpátky k otázce, kterou jsem si položil v perexu. Kdyby obě děvčata svůj soudní spor, který se povede, prohrála, nedovedu si představit tu kuriózní situaci, kdy by řádové sestry i nadále mohly ve zdravotnických zařízeních nosit své přikrývky hlavy,[2] ale islamistický šátek by byl zapovězen. Nebudu a nechci předjímat soudní rozhodnutí, ale pokusím se zprostředkovat pozici soudce[3], který takovýto případ na stůl dostane. Nabízí se paralela v kanonickém řádu, konkrétně v díle Codex Iuris Canonici, kde se v kánonu 669 praví: „Řeholníci ať nosí šat svého institutu zhotovený podle předpisů vlastního práva na znamení zasvěcení a na svědectví chudoby.“ [4] Tuto citaci z kanonického práva zde předkládám proto, že jde o právní oblast (kanonické právo), která je v České republice přijímaná. Také neznám případ, kde by někdo po řádových sestrách požadoval,[5] aby se zbavily své pokrývky hlavy. Odhlédneme- li od kanonického práva, tak Ústavní právo zaručuje náboženskou svobodu. Jak tvrdí současný ústavní soudce prof. Jan Filip, autor knihy Vybrané kapitoly ke studiu ústavního práva: „Tato svoboda (míněno svoboda náboženská – pozn. autora článku) patří v důsledku náboženských válek a konfesních smírů k základním milníkům na cestě lidstva k ústavním kodifikacím základních práv a svobod. Úzce souvisí se svobodou projevu náboženství a víry, právem na vzdělání, právem na soukromí, s právem rodičů na výchovu dětí atd. Listina výslovně nestanoví žádné podmínky pro jejich omezení. Tyto svobody zahrnují libovolné formy světového názoru včetně ateismu. S tím souvisí i svoboda projevu takového přesvědčení. Nikdo nemůže být nucen, aby sděloval, k jaké víře se hlásí nebo hlásil, zda ji chce změnit apod.“ [6] Na nošení šátku se lze dívat jako na prezentaci světového názoru a je otázkou, zda jej soud vůbec může zakázat, bez toho aniž by zákaz vztahoval i na jiné náboženské symboly v oblečení. Chápu, že tolerance k náboženství musí mít své hranice. Koneckonců i „samotná Listina stanoví podmínky, za nichž lze výkon těchto práv omezit. S generální klauzulí opatření nezbytných v demokratické společnosti je spojena podmínka ochrany veřejné bezpečnosti a pořádku (např. při výkonu náboženských úkonů na veřejném prostranství, při průvodech atd.), zdraví (nelze s tím spojit např. odmítání transfúze krve nebo lékařské péče vůbec), mravnosti (satanské kulty), práv a svobod druhých. Obdobně to stanoví čl. 18 b. 3 MPOPP[7] (Mezinárodní pakt o občanských a politických právech č. 120/ 1976 Sb. – pozn. autora článku). Tedy řečeno lapidárně, právo by zde mělo vystupovat nezaujatě, i když to většinová veřejnost může považovat za nespravedlivé.[8] Výše uvedená omezení se totiž nevztahují na tento případ.  

Subj. stanovisko

Osobně si myslím, že celý ten případ je unáhlený a k soudu by se ani nemusel dostat. Dívky mohly své štěstí zkusit i na jiných školách a dopadlo- li by to všude stejně, teprve pak mohly zvolit soudní cestu. Na druhou stranu si uvědomuji, že jde o cizinky, pro které zdejší chování institucí (které jakoby se od Rakouska-Uherska změnily jenom málo) musí být vpravdě kulturním šokem. Školní řád, kterým ředitelka školy své rozhodnutí podmiňuje, však není nadřazen zákonu[9]a já osobně bych se v pozici soudu snažil přimět obě strany k mimosoudnímu řešení. Jsem však realista a v takové řešení za současné situace nevěřím. Bohužel také v tom současném podivném ovzduší, které v Česku panuje, poněkud postrádám osobnost, která by měla dostatečnou mravní autoritu a přispěla k uklidnění situace. A tak si jen mohu povzdechnout: „Profesore Masaryku, už vás zase potřebujeme.“  



[1] Prý se mezi lidem v době Hilsneriády říkala básnička: „Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku.“ Mimochodem do jaké míry v době případu šlo Masarykovy o samotného Hilsnera a do jaké míry mu spíše šlo o spravedlnost celého procesu, můžeme i dnes diskutovat.


[2] Muslimský šátek nazývám přikrývkou hlavy i s vědomím, že zakrývá téměř celý obličej oproti čepci.


[3] Který v právu hledá a nalézá.


[4] Dostupné online z http://web.katolik.cz/feeling/library/Kodex.pdf


[5] Na veřejnosti i na půdě jakékoli instituce.


[6] Filip, J.: Vybrané kapitoly ke studiu ústavního práva (2 vyd.), nakl. Václav Klem a Masarykova univerzita, Brno 2011, str. 91. Zvýrazněno autorem článku.


[7] Tamt. str. 92.


[8] Nakonec spravedlnost je dosti subjektivní kategorie.


[9] Byť by zákaz šátku byl pouze doporučen.

Autor: Pavel Lopušník | neděle 10.11.2013 20:59 | karma článku: 11,23 | přečteno: 692x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  12:30

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Svobodu se lidovci snažili dostat pryč ze strany, teď kauzu odkládají

24. dubna 2024  12:20

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších poliků, bývalého šéfa strany a...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik